Tapeedi liigid

See on, mitte ainult vastupidav, ilus ja püsikindel siseviimistluse moodus, vaid ka suurepärane võimalus luua enda ümber soe ja õdus interjöör.

Tänapäeval pakuvad tootjad peale traditsioonilise pabertapeeti ka fliseliin-, akrüül-, vanüül-, tekstiiltapeeti, aga ka metallpealispinnagi tapeeti. Kaasaegsed marmor-, naha- ja veneetsia krohviimitatsiooniga tapeedid annavad interöörile eksklusiivse ja stiilse ilme.

Pabertapeet -  see on üks kõige puhtaim ökoloogiline  seinaviimistlusmaterjal, kuna nad lasevad õhku läbi ja juhivad niiskust. Pabertapeet sobib suurepäraselt laste- ja magamistuppa, aga samuti ruumidesse, kus inimene pikka aega viibib. Mõned tootjad katavad tapeedi pealispinna spetsiaalse materjaliga, mis kaitseb pealispinda vee eest ning võimaldab teha märgkoristust, mille tulemusel säilivad kõik pabertapeedi kasulikud omadused. Samas on pabertapeet üks keerulisemaid materjale tapetseerimisel. Seinte ettevalmistus enne tapetseerimist nõuab aga erilist tähelepanu.

Fliistapeet (Non-woven)-  see on kõige kaasaegsem tapeediliik.  Fliseliin – see on materjal, mis on analoogne paberile, kuid tema koostisse võivad kuuluda väga erinevad kiud: tselluloos, puuvill, sünteetika.  Selline tapeet „hingab“ ja omab häid kuluvusnäitajaid. Fliseliintapeeti võib kasutada peaaegu kõigis ruumides. Fliseliintapeediga on väga lihtne töötada, kuna liim tuleb kanda seinale, mitte paanile nagu pabertapeedi puhul. Samas ei ole fliseliintapeedi eemaldamine seintelt üldse raske – nad tulevad maha kas tervete paanidena, jätmata seintele ühtegi jälge või, kahekihilised, mis jätavad seinale alumise kihi, võimaldades sellele kleepida uue tapeedi.

Vinüültapeet – see on kõige kõrgema kuluvusnäitajaga seinakate. Vinüültapeet koosneb paber- või fliseliinalusel vinüülikattest (polüvinüülkloriid). Selline tapeet sobib suurepäraselt vannituppa, kööki, koridori või üldkasutatavatesse ruumidesse, kus on oluline materjali kuluvusnäitaja, vastupidavus ja ilu. Vinüültapeete on erinevat liiki – vahtpolüvinüülkloriidtapeet, harilik vinüültapeet, reljeefne  vinüültapeet. Kõik need liigid erinevad tiheduse, hõõrdumiskindluse poolest, samuti on sellistel tapeetidel hea omadus varjata pealispinna defekte. Kõiki vinüültapeete võib pesta ning isegi puhastada harjaga. Vinüültapeeti on kerge kleepida tänu sellele, et nende pealispind ei ime endasse liimi ja seda saab pesta. Kui liim on paani ära määrinud, siis võib selle sealt eemaldada lihtsalt niiske lapiga.

Tekstiiltapeet– see on üksluksuslikumaid seinte kujundamise mooduseid. Tekstiiltapeet koosneb kangast või kangakiududest, mille aluseks on paber või fliseliini. Tekstiiltapeet  on  suurepärane seinakate magamistoa või elutoa seinte viimistlemiseks. See tapeediliik suudab hästi summutada helisid. Mõni tapeet on kaitstud tefloniga, mistõttu ei pleegi nad välja ja on süttimiskindlad. Kangastapeeti peab puhastama tolmuimejaga. Tekstiiltapeete on mitmeid erinevaid liike ning neid eristatakse materjali ja väljanägemise järgi – atlasriidest sametini. Toodetakse ka tapeeti, mis väliselt meenutab pabertapeeti, kuid mille alusmaterjaliks on siiski kangas. Kanga alusel loodud seinakatted on üsna keerukad tapetseerimisel, eriti, kui tapeet on valminud käsitööna looduslikust kudumist.

Metallpealispinnaga tapeet– see on üks tapeediliikidest, mis kogub üha enam populaarsust. Nad kätkevad eneses nii esteetilist välimust, moodsat disaini kui ka funktsionaalsust. Tapeedi aluspõhjaks on kas paber või fliseliin, pealmine kiht on teostatud alumiiniumfooliumist. Metallpealispinnaga tapeet nõuab enda all väga hoolikalt ettevalmistatud seinapinda, kuna iga pisimgi defekt paistab pärast hästi tapeedil silma.

Fototapeet–  see on suurepärane võimalus mitmekesistada oma interjööri, viia ellu disainerite kavandatud ideid. Tavaliselt trükitakse fototapeet vinüülile  või satiinile, mille aluseks on sünteetiline fliseliin, aga ka tekstuurpealispinnaga kvaliteetpaberile.  Selline fototapeet on vastupidav, omab kvaliteetset kujutist, kuid pole niiskuskindel, mistõttu pole seda tapeediliiki soovitav kasutada köögis ning vannitoas. Fototapeeti toodetakse ruutudena, siilidena või paneelidena. Enne tapetseerimist on ülioluline märkida ära seinal vajalikud kohad ja „proovida“ tapeeti seinale enne kleepimist.